Daily Archives: 4 Mart 2015

Y.KIR-DER’E BÜYÜK ÖDÜL

15_60lpna4j

12-18 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 20. Yoksullarla Dayanışma Haftası, YOYAVın koordinatörlüğünde 40 kuruluşun katılımıyla Anıtkabir töreniyle başladı. Törene, Yenimahalle Kırşehirliler Derneği, Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı, Anayurt Gazetesi, Kırşehirli Dernekler Federasyonu, Efece Haber İnternet Gazetesi, Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı, Kahramanmaraşlılar Eğitim Vakfı, Kilis Yardımlaşma Derneği, Koza İpek Holding A.Ş., Müteşebbis Gelişim Vakfı, Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Dul ve Yetimleri Sosyal Dayanışma Derneği, Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı ve Türkiye Kadınlar Kültür ve Dayanışma Birliği katıldı.
12 Aralık 2012 tarihindeki Anıtkabir töreninden sonra haftanın açılışı, saat 13.30
da 40 yardımsever kuruluşun katılımı ile Dedeman Otelinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçın huzurlarıyla yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşını müteakip, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bir konuşma yaptı.Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı (YOYAV) koordinatörlüğünde birçok yardım kuruluşunun katılımıyla düzenlenen, 20. Yoksullarla Dayanışma Haftası etkinliğinde, yardım vakıflarına başarılı hizmetlerinden dolayı şükranlarını sunan Arınç, Türk milletinin yapısında yardımseverlik, hamiyet gibi güzel duygular bulunduğunu, Türkiye’de yüzlerce vakfın hizmet verdiğini söyledi..
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün TBMM’de kabul edilen bütçesinin 500 milyon liranın üzerinde olduğunu,gelirlerin arttırılmasının sağlanması durumunda, daha çok vakıf eserinin restore edilebileceğini, daha çok yoksula yardım götürülebileceğini, daha çok burs verilebileceğini, daha çok yurt yapılabileceğini anlatab Arınç,bu toplantıya katılmadan önce Kızılay yöneticileriyle görüştüğünü, Kızılay’ın son yıllarda kendi gayesine uygun hizmetleri daha fazlasıyla yapmaya başladığını açıkladı.
“Türkiye her zaman olduğu gibi kapısını çalan, ‘sana sığındım’ diyen herkese kapılarını açıyor. Bu bizim milletimizin çok şükür haysiyetinde, karakterinde ve kimliğinde olan bir şey. Hiç kimseye kapıyı kapatmıyoruz. ‘Sana sığındım’ diyeni kucaklıyoruz. Ekmeğimizi bölüşüyor ve paylaşıyoruz” diyen Bakan,Suriyeli sığınmacılar için yurt dışı kuruluşlardan çok fazla bir yardım olmadığını, buna rağmen Hükümet’in bütün imkanlarını kullandığını dile getirdi.
Somali’deki insanlık dramından Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile yaptığı ziyaretin ardından dünyanın haberi olduğunu, Kızılay’ın Somali’ye, Yemen’e, Myanmar’a yaptığı yardımların ve çalışmaların önemine işaret eden Arınç, “Yurt içinde, Anadolu’da değil, Türkiye dışında dünyanın neresinde mazlum, mağdur, aç, fakir, yoksul varsa Türkiye oraya da büyük bir himmetle yardıma koşuyor. Ne mutlu necip Türk milletinin bu hamiyetli duygularına ve yardımseverlik prensiplerine” diye konuştu.
2003-2011 arasında 5 katrilyon yardım yapıldı
Arınç, “Onlar bu duygulara bizim kadar sahip değiller. Bireysel ve bencil davranıyorlar. Kendi gözlerimizle görüyoruz, ‘bilmem ne usulü’ denilen bir usul var. Kendini düşünen bir hayat anlayışı bizim lügatımızda, bizim inancımızda, örf, adetlerimizde, geleneklerimizde yok. Yardım etme duygusunun, veren elin alan elden üstün olduğu inancının, hatta bunu verirken sağ elin sol elden habersiz olması gerektiği anlayışının, sadaka taşı gibi bir gerçeğin Türkiye’de ne maksatla var olduğunun hepimiz bilincindeyiz.” diyen Başbakan Yardımcısı , son 10 yılda 3 bin 700 vakıf eserini tekrar ayağa kaldırdıklarını, 60 yılda yapılamayanın 25 mislini son 10 yılda gerçekleştirdiklerini anlattı.
Yardımların gök gürültüsüyle yağan yağmur gibi değil, toprağa işleyecek ince yağmurlar gibi sürmesi gerektiğini, Türkiye’de yüzlerce yıl öncesinden kurulup hala hizmet veren vakıflar bulunduğunu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı bir kez daha rahmetle andıklarını belirten Arınç, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kurulduğunda garip karşılandığını, ancak şu anda en hayırlı hizmetleri yapan vakıf olduğunu söyledi.
2003-2011 yılları arasında 5 katrilyon liradan fazla yardım yapıldığını ve ” Milletten aldığımızı, imkanlarımızı, gelirlerimizi yoksulla paylaşıyoruz. Sırf toplumsal barışı kurabilmemiz için, sırf fakirin zenginle, zenginin fakirle kucaklaşmasını temin için” diyen Arınç,vakıflar tarafından eğitime yatırım yapılmasının da önemli olduğunu,vakıf üniversitelerinin sayısının artmasını diledi.
Barışın tek yolu; vakıf düşüncesini dünyaya tanıtmak
“Dünya barışını kurmanın tek bir yolu var; bu vakıf düşüncesini bütün dünyaya tanıtmak. Amerika’da, Avrupa’da olsun, başka ülkelerde olsun, bu amaçla kurulan vakıfların sayısını artırabilsek, o vakıflara canlılık sağlayabilsek, insanlar barışı çok daha erken bulacaklar, B M’ye de gerek kalmayacak. Bizim inancımızda olan vakıf duygusuna bütün insanlığın su kadar ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” sözleriyle konuşmasını tamamlayan Arınç’a, günün anısına plaket verildi.
YOYAV Genel Başkanı İbrahim Ateş, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin , Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar ve Yoksullarla Dayanışma Haftası etkinliğine katılan diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri ise, şükran plaketini Arınç’ın elinden aldı.YOYAV Onur Kurulu Üyesi Melek İpek
in de hazır bulunduğu ve 40 yardımsever kuruluşun katkı sağladığı haftanın etkinlikleri, 18 Aralık 2012 Salı günü akşamına kadar devam edecek olup, 33 ayrı hizmet türünden 95 etkinlik gerçekleştiriliyor. Böylece 1.798.852 kişiye yardım eli uzatılıyor.
Kırşehirli Dernekler Federasyonu da yoksullukla mücadelede federasyona üye derneklerle birlikte yıllardır etkin olarak çalışmalarını sürdürmekte olup üye derneklerle birlikte belli aylarda yüzlerce yoksul aileleri araştırıp maddi ve manevi yardımlarını bugüne kadar sürdürmüştür. Üye derneklerimizden Yenimahalle Kırşehirliler Dernek Başkanı sayın Halil KOLUKIRIK ve yönetimi yıllardır yüzlerce kişiyi giydiren, yiyecek yardımın bulunan en önemli derneklerden birisi olarak her zaman yerini almıştır.
20. yoksullarla dayanışma haftası nedeniyle YOYAV tarafından düzenlenen kutlamalarda Kırşehirli denekler Federasyonu Genel Başkanı Sayın GÖKÇINAR
IN da katıldığı plaket töreninde GÖKÇINAR ve KOLUKIRIKa Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ tarafından hizmet ve şükran plaketleri verilmiştir.
Plaket töreninde YOYAV Onur Kurul Üyesi Koza İpeğin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Melek İPEK hanımefendiye kendisi ile torunun birlikte olduğu yağlı boya resmi Kırşehir Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Sayın GÖKÇINAR tarafından hediye edilmiş , bu sürpriz karşısında çok duygulanan Melek hanım sayın GÖKÇINAR ve Federasyona şükranlarını dile getirirken her zaman sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyledi.